Yaşam Kalitemiz İlişkilerimiz Etkiler Mi ? | Terapi Evreni
Yaşam Kalitemiz İlişkilerimiz Etkiler Mi ?

Yaşam kalitesi kavramını sadece tek bir ifadeyle tanımlamamız doğru olmaz. Yaşam kalitemizi etkileyen birden fazla etken vardır. Bu etkenler hem çevresel hem de sosyal etkenlerdir. Bunların yanı sıra özel ve aile ilişkilerimiz de yaşam kalitemiz için oldukça önemlidir. Örnek olarak tanımlayacak olursak eğer bir kişinin aile hayatı huzursuz, mutsuz ya da maddi açıdan sıkıntılıysa bireysel olarak ta kişinin özel hayatı ya da iş hayatı da olumsuz olarak etkilenir. Aynı zamanda yaşam kalitesi hayatımızı olumsuz olarak etkilediği gibi olumlu olarak ta etkilemektedir. Aile hayatında mutlu olan kişinin bireysel yaşam kalitesi de olumlu olarak etkilenmektedir. Yaşam kalitesini yaş, cinsiyet, sosyal ilişkiler, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim durumu, aile hayatı, uyku, sağlık, vb. etkenler de olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.

Birey eğer iş, aile ya da sosyal ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşamıyorsa yaşam kalitesi iyiyse partneriyle ilişkisinde de daha rahat ve mutludur. Yaşam kalitesi aynı zamanda bireyin yaşam kalitesi mutluluğu ve yaşam kalitesi tatminidir. Eğer yaşamımızdan memnunsak bu memnuniyet, enerjimizi ya da pozitif düşünmemizi sağlıyorsa ilişkilerimizi de olumlu yönde yürütmemizi sağlar. Sosyal ya da çevresel etkenlerden yaşamımızı olumsuz yönde etkiliyorsa, hayatımızdan ve gündelik yaşamımızda yaptıklarımızdan aldığımız keyif ve tatmin seviyesi olumsuz olarak etkilenmektedir.

Yaşam kalitemiz gündelik hayatımızı devam ettirebilmemiz için oldukça önemli bir etkendir.Yaşam kalitemizin ilişkilerimizi, aile ve iş hayatımızı olumsuz olarak etkilememesi için gündelik hayatımızı etkileyen etkenlerin dengesini iyi dengelememiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, iş hayatımızda yaşadığımız bir sorunu eğer özel ilişkimize yansıtırsak partnerimizle aramızda da bir sorun oluşmaya başlar. Yaşam kalitemiz ve ilişkilerimiz doğrudan ilişkilidir, yaşam kalitemizin ve ilişkilerimizin gündelik hayatımızı olumsuz etkilememesi için gündelik hayatımıza etki eden etkenlerin bize getirisini ayırt etmemiz gerekiyor.

Yaşam kaliteniz ve ilişkilerinizin daha iyi olması dileğiyle…

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul