Yaz Aylarında Bizlere Su Gibi İyi Gelecek Besinler | Terapi Evreni
Yaz Aylarında Bizlere Su Gibi İyi Gelecek Besinler

Su tüketiminin önemini sıklıkla dile getiriyorum. Artan sıcaklar vücudumuzda su kaybını arttırdığı için su tüketimine ihtiyacımız daha da artıyor.

Sıcak havalarda serinlemek için soğuk içeceklere hayatımızda yer veriyoruz ancak içeceklerin birçoğu çay veya kahve bazlı olduğu için diüretik etkiye sebep oluyor. Yani biz vücudumuza sıvı aldığımızı düşünürken aslında vücudumuzdan su atımı yüzdesini arttırıp vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını dengeleyemiyoruz. İçtiğimiz su miktarını arttırmak istediğimizde ise en çok karşılaştığım ız sorun, gün içinde bu kadar su içmek istememek oluyor.

Suyun yanında hem yaz aylarında bizleri ferahlatacak hem de sıvı ihtiyacımıza destek olacak birbirinden lezzetli mucizevi besinler mevcuttur. Gelin bu besinlere birlikte bakalım.

1)     SALATALIK

·        Yaz aylarında kahvaltı sofralarımızı süsleyen salatalığın yüzde %96’sı sudan oluşur. Hem vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılar hem de içeriğindeki C vitamini sayesinde cildimize iyi gelir.

2)     KABAK

·        İçeriğindeki su oranının %95 olmasının yanı sıra yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tok kalmamıza da yardımcı olacaktır.

3)     BİBER

·        Yüzde 93 oranında su içeren biberler yaz aylarında en güzel eşlikçimiz olabilir.

4)     DOMATES

·        İçeriğindeki su miktarının %95 olmasının yanı sıra domates içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bizleri kanser dahil birçok hastalıktan korumaktadır.

5)     ŞEFTALİ

·        % 89’u su olan şeftali aynı zamanda cildimizde oluşan lekelerin giderilmesine de yardımcı olur.

6)     YOĞURT

·        Faydaları saymakla bitmez olan yoğurdun içeriğindeki %85-88 su içeriği yaz aylarında terleme ile kaybettiğimiz suyu yerine koymada iyi bir seçenek olacaktır.

7)     KARPUZ

·        %94’lük su içeriğiyle yaz aylarında hem bizleri ferahlatacak hem de sıvı ihtiyacımızı karşılayacak karpuzla harika içecekler hazırlayabiliriz.

8)     MARUL

·        %96’sı su olan marul aynı zamanda güneşe maruz kaldığımızda oluşabilecek vitamin mineral kayıplarımızı da önlemeye yardımcı olacaktır.

9)     ÇİLEK

·        Tam bir yaz meyvesi çilek içeriğinde %92 oranında su bulundurmaktadır. Ara öğünlerimizin olmazsa olmazı haline gelebilir.

10)  KAYISI

·        İçeriğinde %86 oranında su bulunduran kayısı vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı alımını desteklerken aynı zaman oluşabilecek kabızlık sorunlarına da iyi gelecektir.

Yaz aylarında vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak için su tüketmenin yanında sofralarımıza yukarıdaki besinleri ekleyebiliriz. Suyu az tüketmemizin bizlerde oluşturacağı sorunları ise “Vücudunuzdan size mesaj var” adlı blog yazıma girerek göz atmanızı tavsiye ederim.

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul