Yenidoğan Bebeklerin Mucizevi Besini Kolostrum | Terapi Evreni
Yenidoğan Bebeklerin Mucizevi Besini Kolostrum

Anne sütü, zamanında doğan ve fetal depoları anneden yeterli miktarda alan her yenidoğan bebeğin normal gelişimine yetecek besin ögeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan yenidoğan ve süt çocukları için en uygun ve en doğal besindir.

Doğumdan hemen sonra anneden gelen koyu sarı renkteki süte “kolostrum” adı verilmektedir. Kolostrum ilk 5 gün salgılanır ve bileşimindeki özellikler dünyaya gözünü daha yeni açan bebeklerin gereksinimlerini karşılamaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Bebekler steril olan anne karnından, steril olmayan ortama gedikleri için ilk birkaç gün onların enfeksiyonlardan korunması önemlidir. Kolostrum içerisindeki ögeler, A vitamini, sodyum ve çinko düzeyleri olgun süte oranla daha zengin olduğu için bu süreçte bebekleri enfeksiyondan en iyi şekilde korumaya yardımcıdır.

Kolostrum, enfeksiyon ve alerjiden koruyan antikor ve akyuvarları içerisinde barındırır. Bağırsağın olgunlaşmasını sağlayan alerji ve intolerans gelişmesini önleyen büyüme faktörlerini içerir. D ve B12 vitaminlerinden zengindir ve olgun süte oranla proteinden daha da zengin olup ayrıca sarılığın önlenmesine de yardımcı olur.

Bebeğin doğar doğmaz aldığı ilk besin anne sütü olursa eğer, bebeğin ağzından başlayarak gastrointestinal sistemleri tümden mukozal bir tabaka ile kaplanır ve böylelikle çocuğun dış ortamdan gelecek zararlı mikroorganizmalardan korunması sağlanır.

Kolostrum 5-10 günler arasında geçiş sütü şeklini alır ve 3. haftadan sonra olgun süte dönüşümünü tamamlar.

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul