Yolculuğun başında; Terapiye dair bilmeniz gerekenler | Terapi Evreni
Yolculuğun başında; Terapiye dair bilmeniz gerekenler

        Yaşam akıp giderken bazen, başa çıkmakta zorlandığımız duygular ve düşünceler içerisinde oluruz. Hep aynı kısır döngüler, yolunda gitmeyen ilişkiler, yaşanılan travmalar hepsi bizi sıkıştırdığında çözüm yolu aramaya koyuluruz. Belki de bunlardan en sağlıklı olanı terapi desteği almaya karar vermektir.

        Uzun ve sabır gerektiren bu yolculuğa çıkmaya karar verdiğinizde bilmelisiniz ki “psikoterapi içe doğru açılan bir kapı” olacaktır. Bu yolda ne kadar yürümek isteyeceğiniz konusunda terapistiniz size bu yolda eşlik edecektir. Süreç danışan ve terapist iş birliği ile yürütülmektedir. Duygusal ve ya davranışsal sorunların sebep olduğu nedenleri fark etmek ve bunları çözüme kavuşturmayı hedefleyen kişiye özgü tedavi formülasyonu ile süreç ilerler.

- Terapi sürecine başlarken gerçekçi beklentiler içerisinde olmak önemlidir. Hayatımız bir anda değişmeyecektir, ancak emek ve zaman içerisinde değişimi gözlemlersiniz.

- Terapistinizle kuracağınız güven bağı oldukça önemlidir.

- Terapide doğru sorular sorularak cevaplar aranır. Terapist sizin adınıza cevaplar veremez.

- Terapiye başlamak sizin hasta olduğunuzu ya da deli olduğunuzu göstermez. Bazen sadece kendinizi keşfetmek için bile bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

- Son yıllarda etkinliği artan online terapi olanakları kalite, konfor ve gizlilik ilkelerini kapsayarak yüz yüze terapilerden farksızdır.

- Terapi odası tamamen gizlilik ilkesine dayanır. Belirli özel durumlar dışında konuşulanlar danışan ve terapist arasında kalacaktır.

- Terapide her zaman ilaç kullanımı gerekli olmaz, ancak belirli durumlarda ilaç için yönlendirme yapılabilir.

- Terapi seansları sonrasında zaman zaman üzüntü duymak normaldir. Seansta konuşulan üzüntü veren deneyimleri anlatmış olmak yeniden hatırlamak can sıkıcı olsada bunları konuşmak ve iç görü kazanmak açısından oldukça önemlidir.

- Terapistinizle konuştuklarınız yakın bir arkadaşınızla dertleşmeye benzemez. Terapinin belli bir çerçeve ve süresi vardır.

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar”

Lao Tzu

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul