Zor Zamanlarda Güvende Hissetmek | Terapi Evreni
Zor Zamanlarda Güvende Hissetmek

 

İnsan doğası gereği belirsizlik ve acı ile karşılaştığında yoğun duygular hisseder. Bunlardan biri de güvende hissetme ihtiyacı olur. Dünyaya geldiğimiz andan beri en temel ihtiyaçlarımızdan biri güvende hissetme ihtiyacıdır. Bu ihtiyaç aracılığı ile çevremizle sağlıklı ilişkiler geliştiririz. Güvende olma ihtiyacının yoğunluğu herkes için farklılaşmaktadır. Bu farklılık bir açıdan kişinin kendini en savunmasız hissettiği tüm koşulları kapsamaktadır. Güvensizlik, çaresizlik ya da kaygı ve stres faktörleri, travmatik yaşantılar, doğal afetler, kayıplar gibi durumlarda “güvende hissetme” arzusu daha güçlüdür. Aynı zaman da bu ihtiyaç koruyucu bir duygu olup, kişiyi yatıştırmaktadır. Yaşamın ilk yıllarında bu güvende olma hali bebek ve anne ya da ona bakım veren kişi her kimse onunla arasındaki ilişkiyle şekillenir. Kişinin bağlanma stilleri böylece oluşmaya başlar.  Bu bağlanma stilleri aracılığı ile duygusal kapasitenin geliştiğini görürüz. Bu güvenli bağlanmanın olmadığı durumlarda ise kişi için duygusal ve fiziksel ihtiyaçların karşılanması zorlaşmakta, güvensiz ve korumasız hissetme hali çoğalmaktadır.

Güvende ve korunmuş hissetmek ilişkilerde bize sakinlik veren en önemli duygulardandır. Bu duyguları yaşamın ilk yıllarından beri sağlıklı bir şekilde deneyimlediğiniz de kendinize ve başkalarına güvenmek daha kolay olmaktadır. Eğer güvende hissetme hali sizin için zorlayıcı ise size önemli bir adımlardan söz edeceğim.

·       Duygusal yoğunluğunuzun fazla olduğu dönemler de güvende hissetmek için öncelikle güvende olma arayışı ile birlikte oluşan başka hangi duygular içerisinde olduğunuzu keşfetmek önemlidir. Bu duyguların adını koymak ve tanımak ilk adımıdır.

·       Yaşamdaki karşılaşılan zorluklara rağmen rutinleri korumak ve onları sürdürmekte güvende olma duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

·       Çevrenizdeki insanlarla koruyucu ilişkiler içinde olmak sizin de kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlamaktadır. Burada sözü edilen koruyucu ilişkilerden kasıt duygusal anlamda sağlıklı ilişkiler geliştirmek olarak da ele alınabilir.

 

 

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul